VELIKONOČNÍ PEČIVO, JIDÁŠE

18.4.2022

Pečivo pečené o Velikonocích si nese znaky předkřesťanské doby, ale je ovlivněno také tradicemi již křesťanskými. První koláče byly upečeny z jednoduchých surovin a představovaly symboly mýtů a pověr.

Od Květné neděle až po Velikonoční neděli se tradičně peklo pečivo v podobě ptáčků nebo slepic, kuřátek, kohoutků, ježků, hádků či holubiček.

Nejoblíbenější a nejznámější byly tzv. Jidáše. Měly znak různých figur, točánků, preclíků apod. Velikonoční pečení bývalo stejně jako vánoční spojeno s různými obřady. Např. Bylo zvykem, že hospodyně s rukama zamoučenýma od mazanců šla do zahrady pohladit stromy, aby dobře plodily.

I my  jsme se ve čtvrtek 7.4. pustili do pečení Jidášů, moc nás to bavilo. Všechno jsme snědli a někteří vzali Jidáše domů dát rodičům ochutnat.

Žáci I. třídy

VELIKONOČNÍ DÍLNA I. TŘÍDA

Dnes 11. 04. jsme se pustili do vyrábění velikonočních dekorací, velikonočních

přání a zdobení perníčků. Myslíme si, že se nám to moc povedlo a také nás to bavilo.
                                                                                                                          Žáci I. třídy

O ŽIVOTĚ NEVIDOMÝCH, NÁVŠTĚVA NEVIDOMÉHO HOSTA

18.4.2022

9. 4.  jsem si na zastávce u školy vyzvedla nevidomého Aleše K. Přijel nám povídat o svém životě o úskalích ze života nevidomých a nejen o nich. Aleš přišel o zrak kolem puberty.

Povídali jsme si o tom, jak denně funguje ve svém životě, různé veselé i smutné historky. Jak je možné s hendikepem zraku cestovat po republice i po světě. Co používá za pomůcky, jak studoval ve škole, kdy používal převážně sluch a nahrávací zařízení. Jak je možné se pohybovat s bílou holí, což jsme si mohli vyzkoušet i sami při pohybu ve třídě. Povídali jsme si například i o tom, že není jen tak se najíst bez zraku jak doma, tak v restauraci.

Co bylo ale hlavním tématem, jak dělat člověku s bílou holí průvodce, jak ho bezpečně převét přes cestu, jak mu nabídnout pomoc.

Setkání s panem Alešem bylo velmi zajímavé a poučné.

Mgr. Gabriela Schicková

NELÁTKOVÉ ZÁVISLOSTI

6.4.2022

Závislost. Slovo, pod kterým se mnohým z nás vybaví různé látky, na kterých může být člověk závislý. Ať už se jedná o alkohol nebo o cigarety. Věděli jste ovšem, že existují také nelátkové závislosti?

Člověk může být závislý prakticky na čemkoliv a nemusí to mít hmotnou podobu. Netolismus, workoholismus či gamblerství, to je jen malý výčet pojmů, se kterými se žáci 2. stupně seznámili během workshopu zaměřeného na nelátkové závislosti. Zejména netolismus, neboli závislost na internetu a sociálních sítích, je u mladých lidí na vzestupu.

Žáci se dozvěděli o tom, jak jednotlivé závislosti rozpoznat a jak se s nimi vypořádat. Rovněž také měli možnost lépe poznat své spolužáky a jejich návyky a to prostřednictvím jednoduchých otázek. Paní Sonnbergerová z Informačního centra pro mládež v Českém Krumlově děti seznámila s touto problematikou a rovněž také nastínila možnosti řešení v případě, že by měl někdo podezření na závislostní chování.

Touto cestou bychom jí chtěli poděkovat za možnost nahlédnout do této problematiky, každý z nás si z workshopu odnesl mnoho zajímavých poznatků.

Preventista rizikového chování Mgr. Daniela Vávrová

ZOUBKY JAKO PERLIČKY, PROJEKTOVÉ VYUČOVÁNÍ

1.4.2022

Chcete mít zoubky jako perličky? Zahráli jsme si ve škole s kartáčky, pastou a dalšími pomůckami na čištění zubů.

Zuby jsou pro náš spokojený život důležitou součástí lidského těla a potřebujeme je celý život, protože nejsme krokodýli nebo žraloci, kterým zuby dorůstají stále. Děti si zkusily správnou techniku čištění zubů a zjistily, které potraviny zdravým zubům svědčí, a které jim škodí. Děti si také zkusily připravit jednoduše zdravou svačinku a už určitě ví, co prospívá, aby nás zoubky nebolely a opravdu se třpytily jako perličky.

Zapsala Mgr. Jindřiška Matysová