Zprávy z našich akcíNÁVŠTĚVA HASIČSKÉ STANICE

 9. května 2024


Letošní návštěva u hasičů byla pro děti zřejmě ta nejvíce interaktivní. Kromě obligátních otázek na chování v nouzové situaci si pánové z posádky připravili pro odvážlivce zkoušení obleku do zásahu, prodlužování hadic spojováním a jejich následné namotávání a úklid ve dvoře. Že je např. u nehod nezbytná kondice, poznali žáci při potěžkání hydraulických nůžek. Hasičárnou zněly všetečné, ale zároveň užitečné dotazy. Dávno již není hlavní gro této práce pouze v hašení, vyproštění při nehodách, ale i v nejrůznějších asistencích apod. Někteří z nás si zdeuvědomili, jak moc psychicky náročné toto povolání je. Pomoci trpícím a jejich útrapy neznásobit si vyžaduje osobní sílu, koncentraci, rozhodnost, profesionalitu, ale i empatii.

Děkujeme za vlídné přijetí a nashledanou (snad jen osobně u vás na stanici).


Žáci 2. stupněPREVENCE RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ - MP KAPLICE

 26. dubna 2024


Jsme velice rádi, že jsme u nás ve škole mohli opět přivítat pana Bc. Martina Grigu, vedoucího strážníka MP v Kaplici. Už bylo na čase, aby si žáci „osvěžili“ své znalosti v oblasti bezpečí a prevence. Povídání pana Grigy bylo rozděleno do dvou celků- 1. stupeň a 2. stupeň.

Na prvním stupni se věnoval zejména bezpečné cestě do školy, správnému chování vůči cizím lidem, zvířatům. Rovněž žáky poučil o správném chování ve škole, aby se zde všichni cítili bezpečně a příjemně (prevence šikany).

Na druhém stupni se pak pan Griga věnoval vysvětlování základních pojmů jako je přestupek, trestný čin, mladistvý, nezletilý atd. Pozornost byla věnována také návykovým látkám (zejména kouření a alkohol) a jejich ukotvení v zákoně. Žáci se dozvěděli, jakým způsobem jednat v nebezpečných situacích, na která telefonní čísla se obrátit. Své povídání nezapomněl proložit poutavými zážitky ze své dlouholeté praxe.

Mockrát děkujeme za velice příjemné a poučné dopoledne a budeme se těšit na další setkání.


Mgr. Daniela Vávrová


PREVENCE RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ - MP KAPLICE
PREVENCE RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ - MP KAPLICE
PREVENCE RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ - MP KAPLICE


DEN ZEMĚ

 10. dubna 2024


Komu se nelení.....

Nedávno jsme oslavili Den Země. Místa, které potřebujeme uchovat nejen sobě, ale i dalším generacím, jsou často opomíjena. Sluší se tedy věnovat jim pozornost, protože jsme je svojí činností ovlivnili. V našem případě to bylo bezprostřední okolí školy. Dne 10. dubna žáci 2. stupně oblékli pracovní šat, "vyfasovali" potřebné náčiní a pod dohledem pana učitele Hájka se vrhnuli na revitalizaci pozemku u altánu. Jiní žáci se s paní učitelkou Vávrovou dali do příprav posilujícího buřtguláše. Ten byl určen šikovným "pracantům" i hostům, které jsme pozvali na navazující zahradní slavnost.  Připravili, osadili a oseli jsme záhonky, vyčistili ohniště, nově natřeli sudy na dešťovku. Příchozím, kteří by rádi pečovali o nějakou tu drobnou zeleň, jsme uchystali do kelímků sazenice bylinek i pokojovek. Od 13 hodin se pak školní prostory otevřely rodičům, kamarádům a dalším, kteří si mohli přátelsky popovídat, upéct vuřta či posedět nebo pohrát. Potvrdilo se nám, že v hezkém prostředí se hezky žije a prožívá....
PS: A nakonec dorazila i ještěrka :-)

Mgr. Anna Sobolová

DEN ZEMĚ
DEN ZEMĚ
DEN ZEMĚ


JARNÍ PUTOVÁNÍ ZA POMLÁZKOU

 28. března 2024


Ve středu 28.3.2024 jsme se vydali na jarní velikonoční procházku „Putování s Ovečkou za pomlázkou.“ Nejprve naše cesta vedla podél řeky Malše a pak jsme se napojili na stezku směr ŽĎÁR. Během vycházky jsme plnili různé úkoly, které byly zaměřené na JARO a VELIKONOCE. Odměnou nám byla velikonoční nadílka, čokoládová vajíčka, lízátka, která byla schována v cíli naší vycházky ve Žďáře na hřišti. Doprovázel nás pejsek paní učitelky Terezky, takže bylo super mít na této dobrodružné cestě i zvířecího společníka. 

Moc jsme si to užili, počasí nám přálo a byl to nádherný den! :) 


Žáci I., II., III. Třídy


JARNÍ PUTOVÁNÍ ZA POMLÁZKOU
JARNÍ PUTOVÁNÍ ZA POMLÁZKOU
JARNÍ PUTOVÁNÍ ZA POMLÁZKOU


NÁVŠTĚVA ZAHRADNICTVÍ A RYBÁRNY MOSTKY - TRADICE A ŘEMESLO

 27. března 2024


Ve středu 27. března jsme vyrazili na návštěvu zahradnictví a rybárny, abychom na vlastní oči spatřili ukázkové příklady udržitelných ekologicky čistých a soběstačných provozů. Ke svému cíli jsme všichni, tedy celý druhý stupeň, šlapali poctivě cestou necestou až na Suchý vrch (Blaničák) a odtud „zkratkou“ na místo určení.

V zahradnictví, které jsme důkladně prolezli, jsme obdivovali krásně vedený provoz, rozmanité rostliny a přírodní produkty i živý zvěřinec a seznámili se tak s vzorovou činností člověka v souladu s přírodou v čistém bezodpadovém provozu a s příkladem tradičního řemesla, pěstování rostlin a chovu domácích zvířat.

Následně v rybárně jsme viděli spoustu pěkných ryb, na některé si i sáhli a pochopili jsme, že chov ryb jako tradiční řemeslo opět reprezentuje čistý soběstačný provoz produkující ryby nejen pro obnovu populace ve volné přírodě například vysazováním úhořího monté pod záštitou EU, ale také jako důležitou složku zdravého jídelníčku pro podporu zdravého životního stylu.

Příjemně unaveni jsme se pak vrátili do školy. Po cestě tam i zpět bylo veselo, počasí nám přálo a celá akce se krásně vydařila.

A teď se už těšíme na velikonoční prázdniny.


Za žáky 2. stupně, Mgr. Ivan Hájek


NÁVŠTĚVA ZAHRADNICTVÍ A RYBÁRNY MOSTKY - TRADICE A ŘEMESLO
NÁVŠTĚVA ZAHRADNICTVÍ A RYBÁRNY MOSTKY - TRADICE A ŘEMESLO
NÁVŠTĚVA ZAHRADNICTVÍ A RYBÁRNY MOSTKY - TRADICE A ŘEMESLO


VELIKONOČNÍ PEČENÍ

 27. března 2024


Před velikonočními svátky jsme zadělali a upekli z kynutého těsta jidáše a také si pochutnali na tvarohovém mazanci. Než se nám to všechno upeklo, krátili jsme si čas házením na cíl - naši velikonoční slepičku.

Byla to dobrota dobrota :)


Žáci I., II. třídy


VELIKONOČNÍ PEČENÍ
VELIKONOČNÍ PEČENÍ
VELIKONOČNÍ PEČENÍ


PLETENÍ POMLÁZKY

 24. března 2024


V úterý 24. března před velikonocemi se celý druhý stupeň s chutí pustil do pletení pomlázek. Z předem připravených prutů jsme si všichni vyzkoušeli uplést pomlázku z „osmi“. Již pletení rukojeti ukázalo, že to nebude snadné. Prsty bolely, pruty utíkaly a neposlouchaly. Nakonec jsme po dvouhodinovém úsilí jeden každý upletli „skoropomlázku“ a pak jsme po sobě pěkně uklidili.

Pomlázka nám opravdu dala zabrat, ale již víme jak na „ TO “ a tak vesele do velikonoc.


Za žáky 2. stupně, Mgr. Ivan Hájek


PLETENÍ POMLÁZKY
PLETENÍ POMLÁZKY
PLETENÍ POMLÁZKY


NOC S ANDERSENEM

 22. března 2024


Stejně jako v loňském roce jsme i letos ve škole oslavili narození spisovatele Hanse Christiana Andersena.

Sešli jsme se ve čtvrtek 21. března v 18 hodin a pustili se do připraveného programu. Poslechli jsme si vybrané pohádky a následně k nim plnili úkoly a vytvářeli výrobky. Během programu na nás ale čekala i příprava večeře. Každý jsme si ji ale museli připravit sám, o to víc nám chutnala :) Po pohádkách a večeři na nás čekaly pelíšky. Zachumlali jsme se, paní učitelka nám na dobrou noc přečetla pohádku O princezně na hrášku a kdo chtěl, dostal hrášek pod polšátř, aby si taky spal jako princezna :) 

Ráno na nás čekala královská snídaně - perník politý čokoládou a hromada čerstvého ovoce (za tuto snídani a spoustu dalších dobrot moc děkujeme paní Hricákové:))


Moc jsme si to všichni užili a usilovně přemlouváme paní učitelky k další přespávačce ve škole :)

Nadšení žáci I., II. a III. třídy


NOC S ANDERSENEM
NOC S ANDERSENEM
NOC S ANDERSENEM


GALERIE NA ŠTAFLÍCH - BEZPEČNÝ DOMOV

 4. března 2024


Naši žáci a žákyně se i letos zapojili do soutěže dobrovolných hasičů.Tentokrát s podtitulem "Bezpečný domov". Měli zvěčnit nelehkou vizi domova, který není skrytou pastí, kde se minimalizuje riziko zranění lidí i zvířat. Všichni víme, jak málo někdy stačí k neštěstí. Během malé vernisáže v "Galerii  na štaflích " mohli všichni ze školy hlasovat pro ty nejpovedenější výtvory, které pan hasič Kučera odešle do krajského kola.

Děkujeme za hezké příspěvky a nezbývá než přát hodně úspěchů.


GALERIE NA ŠTAFLÍCH - BEZPEČNÝ DOMOV
GALERIE NA ŠTAFLÍCH - BEZPEČNÝ DOMOV
GALERIE NA ŠTAFLÍCH - BEZPEČNÝ DOMOV


MASOPUST

 22. února 2024


🎉🎭 Školní masopust v plném proudu! 🎭🎉

Ve čtvrtek 22. února byl den plný radosti, barev a úsměvů. Naši skvělí žáci z 2. stupně připravili pro mladší děti nezapomenutelný zážitek. Školou prošel kostýmovaný průvod, dětem se představily jednotlivé postavy masoupustu (kominík,medvědář, ženuška, střapatý aj.). Nechybělo občerstvení s domácími koblihami a malým přípitkem. Maškary sice tropily poťouchlosti, ale jen ty dobromyslné. Vřelá atmosféra nás provázela celým dnem. Za zvuků veselé hudby se průvod vydal po Kaplici. Nezapomněl navštívit ani naše milé maličké přátele v jedné zdejší mateřské škole a místní pobočku OSPODU, kde jsme rozdávali radost a úsměvy, a trochu ověřovali znalosti o MASOPUSTU. A víte co? Všude jich měli spousty 🙂.Teď se již těšíme z probouzejícího se jara a vyhlížíme příchod Velikonoc, dalšího období plného společných zážitků, tvoření a pohody. 🐰🌷

Děkujeme všem, kdo se podíleli na dnešním úžasném dni.🐣


Žáci 2. stupně


MASOPUST
MASOPUST
MASOPUST