Zprávy z našich akcíPROJEKT VČELA – II. TŘÍDA

 11. června 2024


Na den 20. května připadá Den včel a proto jsem se rozhodli, že se jim budeme věnovat trochu víc a tak jsme se s nadšením vrhli do projektového vyučování. V rámci projektu jsme řešili, kdo žije v úlu, jaké mají včelky role v úlu, jaká je jejich stavba těla nebo jaké produkují dobroty. Měli jsme možnost si prohlédnout, ošahat nebo i očuchat různé včelařské pomůcky a také jsme ochutnali med, který dělají včelky u jedné z našich spolužaček. Paní učtelka pro nás připravila i včelí stezku kolem školy. Vytvořili jsme pro ostatní spolužáky a přehlednou výzdobu na chodbu školy, věříme, že je zaujme :) 


Žáci II. třídy


PROJEKT VČELA – II. TŘÍDA
PROJEKT VČELA – II. TŘÍDA
PROJEKT VČELA – II. TŘÍDA


ATLETICKÝ DEN

 15. května 2024


Ve středu 15. 05. 2024 jsme všichni, tedy celá škola, prožili krásný slunečný den. Pořádně jsme si zasportovali. Den jsme věnovali čtyřem atletickým disciplínám, skoku do dálky, hodu kriketovým míčkem, běhu na 60 metrů a vytrvalostnímu běhu.

Celý den probíhal na stadionu školy a opravdu neměl chybu. Žáci si po rozcvičce s chutí zaskákali do písku, zaházeli do dálky na travnatém hřišti a na tartanovém oválu zaběhali, někteří jako antilopy, někteří jako šneci, ale nakonec požadované atletické disciplíny zvládli všichni.

Na závěr zbyl čas i na svačinu na čerstvém vzduchu a trochu zábavy s míčem. Po návratu do školy někteří žáci zjistili, že mají na těle nové svaly, o kterých ani nevěděli, ale to ke sportování patří.

Všichni zúčastnění, včetně učitelského kolektivu zasluhují dík a pochvalu za bezvadný přístup a již se těšíme na další sportovní den, který si před koncem školního roku zopakujeme, neboť zdravého pohybu není nikdy dost.


Za žáky školy, Mgr. Ivan Hájek


ATLETICKÝ DEN
ATLETICKÝ DEN
ATLETICKÝ DEN


KONVALINKA - SOUTĚŽ PĚVCŮ

 15. května 2024


V naší škole je mnoho zdatných výtvarníků - známá věc. Ale věděli jste, že se tu daří i hudební Múze? Ve středu 15.5. se vydali Matyáš a Honza do českobudějovické ZŠ Štítného na pěveckou soutěž Konvalinka. Letošní 19. ročník byl doslova nabitý talentovanými dětmi škol jihočeského kraje. I přes velkou konkurenci však hoši dokázali citlivým projevem zaujmout a přivezli krásné Zlaté a bronzové pásmo. Maty uspěl s písní Hruška od kapely Čechomor a Honzík zazpíval Černé oči.  V sále vládla pohoda, špetka soutěživosti a také nevídaná vzájemná podpora účinkujících. Vlastně každý byl tak trochu vítězem, už jen za odvahu vystoupit.

Děkujeme ZŠ Štítného za skvělé zajištění akce, klukům srdečně blahopřejeme a uzavíráme se slovy božského Káji:"hudba lidi zná, všechny řeči světa vynahradí a nejsi s ní sám...".  🎼


KONVALINKA - SOUTĚŽ PĚVCŮ
KONVALINKA - SOUTĚŽ PĚVCŮ


NÁVŠTĚVA HASIČSKÉ STANICE

 9. května 2024


Letošní návštěva u hasičů byla pro děti zřejmě ta nejvíce interaktivní. Kromě obligátních otázek na chování v nouzové situaci si pánové z posádky připravili pro odvážlivce zkoušení obleku do zásahu, prodlužování hadic spojováním a jejich následné namotávání a úklid ve dvoře. Že je např. u nehod nezbytná kondice, poznali žáci při potěžkání hydraulických nůžek. Hasičárnou zněly všetečné, ale zároveň užitečné dotazy. Dávno již není hlavní gro této práce pouze v hašení, vyproštění při nehodách, ale i v nejrůznějších asistencích apod. Někteří z nás si zdeuvědomili, jak moc psychicky náročné toto povolání je. Pomoci trpícím a jejich útrapy neznásobit si vyžaduje osobní sílu, koncentraci, rozhodnost, profesionalitu, ale i empatii.

Děkujeme za vlídné přijetí a nashledanou (snad jen osobně u vás na stanici).


Žáci 2. stupněPREVENCE RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ - MP KAPLICE

 26. dubna 2024


Jsme velice rádi, že jsme u nás ve škole mohli opět přivítat pana Bc. Martina Grigu, vedoucího strážníka MP v Kaplici. Už bylo na čase, aby si žáci „osvěžili“ své znalosti v oblasti bezpečí a prevence. Povídání pana Grigy bylo rozděleno do dvou celků- 1. stupeň a 2. stupeň.

Na prvním stupni se věnoval zejména bezpečné cestě do školy, správnému chování vůči cizím lidem, zvířatům. Rovněž žáky poučil o správném chování ve škole, aby se zde všichni cítili bezpečně a příjemně (prevence šikany).

Na druhém stupni se pak pan Griga věnoval vysvětlování základních pojmů jako je přestupek, trestný čin, mladistvý, nezletilý atd. Pozornost byla věnována také návykovým látkám (zejména kouření a alkohol) a jejich ukotvení v zákoně. Žáci se dozvěděli, jakým způsobem jednat v nebezpečných situacích, na která telefonní čísla se obrátit. Své povídání nezapomněl proložit poutavými zážitky ze své dlouholeté praxe.

Mockrát děkujeme za velice příjemné a poučné dopoledne a budeme se těšit na další setkání.


Mgr. Daniela Vávrová


PREVENCE RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ - MP KAPLICE
PREVENCE RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ - MP KAPLICE
PREVENCE RIZIKOVÉHO CHOVÁNÍ - MP KAPLICE


DEN ZEMĚ

 10. dubna 2024


Komu se nelení.....

Nedávno jsme oslavili Den Země. Místa, které potřebujeme uchovat nejen sobě, ale i dalším generacím, jsou často opomíjena. Sluší se tedy věnovat jim pozornost, protože jsme je svojí činností ovlivnili. V našem případě to bylo bezprostřední okolí školy. Dne 10. dubna žáci 2. stupně oblékli pracovní šat, "vyfasovali" potřebné náčiní a pod dohledem pana učitele Hájka se vrhnuli na revitalizaci pozemku u altánu. Jiní žáci se s paní učitelkou Vávrovou dali do příprav posilujícího buřtguláše. Ten byl určen šikovným "pracantům" i hostům, které jsme pozvali na navazující zahradní slavnost.  Připravili, osadili a oseli jsme záhonky, vyčistili ohniště, nově natřeli sudy na dešťovku. Příchozím, kteří by rádi pečovali o nějakou tu drobnou zeleň, jsme uchystali do kelímků sazenice bylinek i pokojovek. Od 13 hodin se pak školní prostory otevřely rodičům, kamarádům a dalším, kteří si mohli přátelsky popovídat, upéct vuřta či posedět nebo pohrát. Potvrdilo se nám, že v hezkém prostředí se hezky žije a prožívá....
PS: A nakonec dorazila i ještěrka :-)

Mgr. Anna Sobolová

DEN ZEMĚ
DEN ZEMĚ
DEN ZEMĚ


JARNÍ PUTOVÁNÍ ZA POMLÁZKOU

 28. března 2024


Ve středu 28.3.2024 jsme se vydali na jarní velikonoční procházku „Putování s Ovečkou za pomlázkou.“ Nejprve naše cesta vedla podél řeky Malše a pak jsme se napojili na stezku směr ŽĎÁR. Během vycházky jsme plnili různé úkoly, které byly zaměřené na JARO a VELIKONOCE. Odměnou nám byla velikonoční nadílka, čokoládová vajíčka, lízátka, která byla schována v cíli naší vycházky ve Žďáře na hřišti. Doprovázel nás pejsek paní učitelky Terezky, takže bylo super mít na této dobrodružné cestě i zvířecího společníka. 

Moc jsme si to užili, počasí nám přálo a byl to nádherný den! :) 


Žáci I., II., III. Třídy


JARNÍ PUTOVÁNÍ ZA POMLÁZKOU
JARNÍ PUTOVÁNÍ ZA POMLÁZKOU
JARNÍ PUTOVÁNÍ ZA POMLÁZKOU


NÁVŠTĚVA ZAHRADNICTVÍ A RYBÁRNY MOSTKY - TRADICE A ŘEMESLO

 27. března 2024


Ve středu 27. března jsme vyrazili na návštěvu zahradnictví a rybárny, abychom na vlastní oči spatřili ukázkové příklady udržitelných ekologicky čistých a soběstačných provozů. Ke svému cíli jsme všichni, tedy celý druhý stupeň, šlapali poctivě cestou necestou až na Suchý vrch (Blaničák) a odtud „zkratkou“ na místo určení.

V zahradnictví, které jsme důkladně prolezli, jsme obdivovali krásně vedený provoz, rozmanité rostliny a přírodní produkty i živý zvěřinec a seznámili se tak s vzorovou činností člověka v souladu s přírodou v čistém bezodpadovém provozu a s příkladem tradičního řemesla, pěstování rostlin a chovu domácích zvířat.

Následně v rybárně jsme viděli spoustu pěkných ryb, na některé si i sáhli a pochopili jsme, že chov ryb jako tradiční řemeslo opět reprezentuje čistý soběstačný provoz produkující ryby nejen pro obnovu populace ve volné přírodě například vysazováním úhořího monté pod záštitou EU, ale také jako důležitou složku zdravého jídelníčku pro podporu zdravého životního stylu.

Příjemně unaveni jsme se pak vrátili do školy. Po cestě tam i zpět bylo veselo, počasí nám přálo a celá akce se krásně vydařila.

A teď se už těšíme na velikonoční prázdniny.


Za žáky 2. stupně, Mgr. Ivan Hájek


NÁVŠTĚVA ZAHRADNICTVÍ A RYBÁRNY MOSTKY - TRADICE A ŘEMESLO
NÁVŠTĚVA ZAHRADNICTVÍ A RYBÁRNY MOSTKY - TRADICE A ŘEMESLO
NÁVŠTĚVA ZAHRADNICTVÍ A RYBÁRNY MOSTKY - TRADICE A ŘEMESLO


VELIKONOČNÍ PEČENÍ

 27. března 2024


Před velikonočními svátky jsme zadělali a upekli z kynutého těsta jidáše a také si pochutnali na tvarohovém mazanci. Než se nám to všechno upeklo, krátili jsme si čas házením na cíl - naši velikonoční slepičku.

Byla to dobrota dobrota :)


Žáci I., II. třídy


VELIKONOČNÍ PEČENÍ
VELIKONOČNÍ PEČENÍ
VELIKONOČNÍ PEČENÍ


PLETENÍ POMLÁZKY

 24. března 2024


V úterý 24. března před velikonocemi se celý druhý stupeň s chutí pustil do pletení pomlázek. Z předem připravených prutů jsme si všichni vyzkoušeli uplést pomlázku z „osmi“. Již pletení rukojeti ukázalo, že to nebude snadné. Prsty bolely, pruty utíkaly a neposlouchaly. Nakonec jsme po dvouhodinovém úsilí jeden každý upletli „skoropomlázku“ a pak jsme po sobě pěkně uklidili.

Pomlázka nám opravdu dala zabrat, ale již víme jak na „ TO “ a tak vesele do velikonoc.


Za žáky 2. stupně, Mgr. Ivan Hájek


PLETENÍ POMLÁZKY
PLETENÍ POMLÁZKY
PLETENÍ POMLÁZKY