DOBRODRUŽSTVÍ V KNIHOVNĚ

30.6.2021

Po velmi dlouhé pauze jsme ve středu 23.6 opět zavítali do dětského oddělení Městské knihovny v Kaplici.

Paní knihovnice Jana Urazilová si pro nás na konec školního roku připravila besedu na téma, které se k blížícím se prázdninám hodí:  „ Dobrodružství v přírodě“ Co je doY¨
brodružství? Série neobvyklých a vzrušujících zážitků. Pro každého z nás tím zážitkem může být něco jiného: prázdniny u babičky, výlet do nového města, procházka lesem, nebo dovolená u moře.

Dost snění a honem zpátky k besedě. Děti plnily jako vždy hodně úkolů, při kterých zapojovaly téměř všechny smysly, dokonce hledaly i nesmysly, tipovaly,  bez čeho se člověk v přírodě neobejde, jak se chováme v přírodě, hádaly zvuky přírody, vytvářely z klacíků stopařské značky. Věřte nebo ne, dokonce se naučily uvázat si ze tří šátků batoh.

Věříme, že o letních prázdninách zažijeme určitě spoustu zábavy, legrace a možná i nějaké to dobrodružství. Paní Janě Urazilové moc děkujeme a přejeme jí i ostatním kolegyním sluníčkem prozářené a pohodové léto.

M.Halabrínová

VÝŠLAP NA LOUZEK

30.6.2021

Ve středu 23.6. jsme se vydali po modré turistické značce podél řeky Malše na celodenní výlet, naším cílem byla zřícenina hradu Louzek, vzdálená přibližně 5,5 km jižně od Kaplice.

Naši cestu jsme si zpestřili trochou dobrodružství v podobě přebrodění se přes řeku Malši a zastavením se v indiánské vesničce, kde si děti odpočinuly a posilnily se svačinou.

Hrad Louzek byl založen ve 13.století Benešem z Michalovic při zemské stezce vedoucí z Budějovic do Rakous. Úlohou hradu bylo strážit bezpečný průchod karavan jdoucích po této cestě.

Při zpáteční cestě jsme zvolili jinou trasu a to přes Skoronice. Výlet jsme si všichni užili, a teď už nezbývá než se těšit na prázdninová dobrodružství.

IV. ,V. třída -  K.Halabrínová, D. Vávrová

VÝLET DO ČESKÉHO KRUMLOVA 2021

24.6.2021

Školní výlet II. a III. třídy

V úterý 22.6.2021 vyrazili žáci II. a III. třídy na svůj vytoužený výlet do Českého Krumlova. S milým a ochotným průvodcem Matoušem prošli celou jednu prohlídkovou trasu českokrumlovského zámku, dokonce něco navíc – podívali se i do zrcadlového sálu a nahlédli do vnitřku Plášťového mostu. Potom se přesunuli do medvědího příkopu. Tam se jim věnoval Jan „Míša“ Černý, známý českokrumlovský „medvědář“, který v Českém Krumlově za desítky let odchoval mnoho medvědů (včetně těch Večerníčkových). Závěr výletu samozřejmě patřil nákupům suvenýrů, hraček a zmrzlině… Přátelům z Českého Krumlova děkujeme za vstřícnost a bezplatné prohlídky.

Mgr. Dagmar Kovaříková a Zdenka Hudecová, třídní učitelky

ONLINE PROHLÍDKA JADERNÉ ELEKTRÁRNY TEMELÍN

19.6.2021

8. 6. 2021 jsme se s žáky 7., 8. a 9. třídy, v rámci výuky fyziky, jako mnoho škol, připojili k virtuální prohlídce nejstřeženějšího místa v zemi, tedy jaderné elektrárny Temelín. Bylo velmi příjemné, že s námi moderátoři komunikovali i osobně. Tedy vždy v rámci komunikace oslovovali naši školu a děti z naší školy. Získali jsme mnoho zajímavých informací o chodu elektrárny, nahlédli jsme do míst, kde je uložen jaderný reaktor a jak celá elektrárna funguje, a kdo může v elektrárně pracovat. Na konci žáci mohli hádat kvízové otázky. Každá škola dostala soutěžní otázku. Jako poděkování jsme dostali balíček dárků. Budou losem rozdány mezi žáky.

Mgr. Gabriela Schicková

WORKSHOP ZVÍŘÁTKA I. st.

19.6.2021

Naše fauna

V pondělí 14. 6. 2021 k nám opět zavítala p. Iva Sonnbergová s workshopem : U nás žijící zvířata.

Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o zvířatech žijících v půdě, na louce a na zahradě, ale také v lese a u vody. Podle obrázků děti poznávaly živočichy, jejich názvy a zajímavosti o nich, shlédly video a poslouchaly i zvuky zvířat. Zahrály si na průzkumníky a lupou sledovaly i živou žížalu, mravence, ploštici, pavouka a slimáka.

Je moc důležité znát živočichy, kteří žijí v naší krajině, stejně jako my. Děkujeme za krásné dopoledne a těšíme se na další setkání z Centra pro vzdělávání dětí a mládeže z Českého Krumlova.

Žáci I. stupně