O ŽIVOTĚ NEVIDOMÝCH, NÁVŠTĚVA NEVIDOMÉHO HOSTA

18.4.2022

9. 4.  jsem si na zastávce u školy vyzvedla nevidomého Aleše K. Přijel nám povídat o svém životě o úskalích ze života nevidomých a nejen o nich. Aleš přišel o zrak kolem puberty.

Povídali jsme si o tom, jak denně funguje ve svém životě, různé veselé i smutné historky. Jak je možné s hendikepem zraku cestovat po republice i po světě. Co používá za pomůcky, jak studoval ve škole, kdy používal převážně sluch a nahrávací zařízení. Jak je možné se pohybovat s bílou holí, což jsme si mohli vyzkoušet i sami při pohybu ve třídě. Povídali jsme si například i o tom, že není jen tak se najíst bez zraku jak doma, tak v restauraci.

Co bylo ale hlavním tématem, jak dělat člověku s bílou holí průvodce, jak ho bezpečně převét přes cestu, jak mu nabídnout pomoc.

Setkání s panem Alešem bylo velmi zajímavé a poučné.

Mgr. Gabriela Schicková

NELÁTKOVÉ ZÁVISLOSTI

6.4.2022

Závislost. Slovo, pod kterým se mnohým z nás vybaví různé látky, na kterých může být člověk závislý. Ať už se jedná o alkohol nebo o cigarety. Věděli jste ovšem, že existují také nelátkové závislosti?

Člověk může být závislý prakticky na čemkoliv a nemusí to mít hmotnou podobu. Netolismus, workoholismus či gamblerství, to je jen malý výčet pojmů, se kterými se žáci 2. stupně seznámili během workshopu zaměřeného na nelátkové závislosti. Zejména netolismus, neboli závislost na internetu a sociálních sítích, je u mladých lidí na vzestupu.

Žáci se dozvěděli o tom, jak jednotlivé závislosti rozpoznat a jak se s nimi vypořádat. Rovněž také měli možnost lépe poznat své spolužáky a jejich návyky a to prostřednictvím jednoduchých otázek. Paní Sonnbergerová z Informačního centra pro mládež v Českém Krumlově děti seznámila s touto problematikou a rovněž také nastínila možnosti řešení v případě, že by měl někdo podezření na závislostní chování.

Touto cestou bychom jí chtěli poděkovat za možnost nahlédnout do této problematiky, každý z nás si z workshopu odnesl mnoho zajímavých poznatků.

Preventista rizikového chování Mgr. Daniela Vávrová

ZOUBKY JAKO PERLIČKY, PROJEKTOVÉ VYUČOVÁNÍ

1.4.2022

Chcete mít zoubky jako perličky? Zahráli jsme si ve škole s kartáčky, pastou a dalšími pomůckami na čištění zubů.

Zuby jsou pro náš spokojený život důležitou součástí lidského těla a potřebujeme je celý život, protože nejsme krokodýli nebo žraloci, kterým zuby dorůstají stále. Děti si zkusily správnou techniku čištění zubů a zjistily, které potraviny zdravým zubům svědčí, a které jim škodí. Děti si také zkusily připravit jednoduše zdravou svačinku a už určitě ví, co prospívá, aby nás zoubky nebolely a opravdu se třpytily jako perličky.

Zapsala Mgr. Jindřiška Matysová

JARNÍ VYCHÁZKA 2022

1.4.2022

Jaké může být jaro?

Svěží, zelené, zpěvné, voňavé, a  že ho můžeme vnímat všemi smysly, jsme se přesvědčili v pátek 25.3.2022 při procházce jarní přírodou.

Úkolem dětí bylo smyslově vnímat probouzející se přírodu a za pomoci jarního průvodce hledat a najít konkrétní věci spojené s tímto ročním obdobím. Bonusem byl pohyb na čerstvém vzduchu. Nechali jsme se slunečními paprsky pohladit po tváři a cestou nás doprovázel  veselý ptačí zpěv.         Co více si přát na konci pracovního a školního týdne. Ještě zbývalo naplnit naše prázdná bříška chutným špekáčkem opečeným na ohni.  A věřte, že přišel  všem k chuti. Den se nám vydařil a nezbývá, než se těšit na další společnou akci.

Mgr. Milada Halabrínová

JARNÍ BESEDY V KNIHOVNĚ

24.3.2022

V druhém jarním týdnu jsme v průběhu dvou dnů navštívili dětské oddělení městské knihovny v našem městě. Paní knihovnice Jana Urazilová si pro nás připravila hned dvě besedy. První na téma „Jaro v přírodě“ pro 1. Stupeň a pro žáky 2.stupně „ Hrdinové v literatuře a nejen v ní“.

Za hrdinu je považován každý statečný a odvážný člověk. Může jím být sportovec, vědec, voják, lékař či kdokoliv z nás, pokud se správně zachováme v určité situaci, ale i ten, kdo  si jde za svým cílem a něco v životě dokáže, i přesto, že cesta k cíli není vždy vystlaná  růžemi.

Paní Janě Urazilové moc děkujeme za milé povídání a příjemně strávený čas v prostředí knihovny.

Žáci a učitelé ZŠ Omlenická