DEN DĚTÍ 3.6. 2022

6.6.2022

Den dětí v naší škole jsme společně s dětmi oslavili v pátek 3. 6. Celé dopoledne se neslo v duchu sportovně soutěživém. Pro děti bylo v okolí školy připraveno celkem 15 soutěžních úkolů- některé i poměrně nebezpečné, kupříkladu střelba ze vzduchovky a praku na cíl. Nebo takové zatloukání hřebíků (bodlin) ježkovi pomocí kladívka, bylo pro mnohé také tvrdším oříškem. Ale nakonec se všichni připravených úkolů zhostili na výbornou a odměnou jim v tom parném dni byla sladké překvapení a posléze film, který děti shlédly. Moc děkujeme panu školníkovi a panu správci za pomoc při přípravě a organizaci tohoto dne 🙂. Učitelé ZŠ Omlenická

OVOCE A ZELENINA DO ŠKOL, PROJEKTOVÉ VYUČOVÁNÍ

5.6.2022

V úterý 31. května jsme se i my zúčastnili projektu Ovoce a zelenina do škol. Úvodem jsme si zopakovali co je ovoce, co zelenina a jaký mají pro nás vitamíny a zdravý život význam. Nejvíce se děti pobavily soutěží hádáním různých chutí se zavázanýma očima.

Všichni ochutnali různé druhy, kde z ovoce měl nejvíce úspěch ananas a ze zeleniny paprika. Povídali jsme si o našich oblíbených jídlech, které se z těchto druhů připravují.

Závěrem jsme si udělali malý testik jestli vlastně domácí i zahraniční druhy známe. Obrázky našich oblíbených dobrot jsou už na nástěnce a budou nám připomínat jedno báječné dopoledne ve škole.

Mgr. Jindřiška Matysová

NÁVŠTĚVA STŘEDNÍ LESNICKÉ ŠKOLY V PÍSKU

5.6.2022

Před časem jsme se zúčastnili výtvarné soutěže na téma:" Lidé kteří sázejí stromy", kterou vyhlásila Střední lesnická škola B. Schwarzenberga a věřte nevěřte, my jsme vyhráli hned 1. místo 🙂. Konkrétně obrázek Ríši ze 6. ročníku. Odměnou byl program, který připravila SLŠ Písek, včetně zajištění dopravy tam a zpět, pro celou třídu.

V arboretu školy nás uvítal její pan ředitel Michal Grus se svým pejskem, provedl nás parkem a pověděl nám něco o zdejší škole. Dozvěděli jsme se, že zdejší studenti mohou mít u sebe svého loveckého psa a mají ho ubytovaného v kotci poblíž školy. Někteří zde mají i své káně, obojí využívají k lovu. Hned bychom všichni chtěli být studenty této školy 🙂.

Poté si nás převzal pan Francálek- vedoucí mistr odborného výcviku a odvezl nás do města, kde nás provedl historickým centrem Písku. Ukázal nám nejstarší kamenný most ve střední Evropě spojující oba břehy řeky Otavy. Na nábřeží jsme se vyfotili u pískových soch a prošli se Palackého sady, kde jsme se na chvíli zastavili a osvěžili se zmrzlinou.

Protože čas kvapil, už jsme pospíchali k autu, aby nás převezlo do zdejších lesů, kde na nás čekalo překvapení v podobě opékání buřtíků, které pro nás připravili studenti zdejší školy a nejen to, děti seznámili s těžkou těžební technikou.

Cestou jsme si ještě udělali malou zastávku u obory s rodinou divokých prasátek a u výběhu bažantů.

Ještě byl plánovaný výstup na rozhlednu Jarník, ale tu už jsme z časových důvodů vypustili. Tak třeba příště. Zaměstnancům a studentům této školy moc děkujeme za fajn výlet, na který budeme ještě dlouho vzpomínat.

Mgr. Daniela Vávrová, Mgr. Milada Halabrínová

DEPO - BEZPEČNOST NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH

5.6.2022

Žáci II. stupně se opět zúčastnili preventivního programu, který pro ně připravili pracovníci Depa Kaplice. Tentokrát se jednalo o velice aktuální téma- bezpečnost na sociálních sítích. Pubertální děti tráví na internetu velké množství svého volného času, naše děti nejsou výjimkou. Proto jsme byli za toto téma velmi vděční. Žáci se dozvěděli, jakým způsobem spravovat svůj profil na sociálních sítích, aby byly jejich citlivé údaje v bezpečí a bylo zamezeno jejich zneužití. Dále se věnovali nebezpečí falešných profilů, jak je rozeznat a nenechat se "napálit". Žáci rovněž dostali za úkol seřadit jednotlivé sociální sítě dle oblíbenosti a společně s pracovníky si vysvětlili pravidla jejich užívání. Program se také věnoval problematice počítačových her a pojmům digitálního světa- bitcoiny, cybercoiny, NFT... Děkujeme tímto pracovníkům Depa, kteří se dětem věnovali a trpělivě odpovídali na jejich zvídavé dotazy. Nezbývá nám jen doufat, že si žáci nově nabyté vědomosti osvojí a na sociálních sítích se budou chovat bezpečně.

Mgr. Daniela Vávrová

DEN VODY

1.6.2022

Nejen živá voda z pohádek, i obyčejná voda je zázračná kapalina, bez níž by na zemi neexistoval život.

Právě proto jsme si vodu vybrali jako téma pátečního projektového dne. Větší část pátečního dopoledne děti strávily v přírodě. Naučná stezka začínala v parku, lemovala řeku Malši a končila u Jarošského rybníku, kde jsme zjišťovali vlastnosti vody a pozorovali, co vše patří k ekosystému rybník. Právě zde děti získaly poslední z dvanácti kapek do své tajenky a tak rozluštily motto tohoto dne-„VODA JE ŽIVOT“.

VODA tvoří větší část těl rostlin a živočichů, většinu povrchu naší planety-ne nadarmo ji nazýváme MODROU PLANETOU.

VODA je součástí nekonečného přírodního koloběhu. Je třeba jí chránit a šetřit s ní. Voda,ale umí  člověka i pořádně pozlobit a to ve chvíli,kdy se změní v ničivý živel.

VODA byla a je věčnou inspirací pro malíře, básníky i hudební skladatele. I my se budeme vodou inspirovat a v hodinách VV a PV si vyrobíme vodní vílu z PET-lahve, nakreslíme, Co viděla kapka vody a pocitově pomocí malby zachytíme vodu jako živel za poslechu hudby . Do hodiny ČJ máme připravené čtení O vodní víle s pracovními listy a omalovánkami.

Na závěr celého projektu, který se nám protáhne i do dalšího týdne, každá třída vytvoří pomocí myšlenkové mapy své pojednání o vodě na základě získaných informací.

Počasí nám přálo, děti si užily pobytu v přírodě, k tomu získaly mnoho užitečných poznatků, které využijí při další výuce. Co více si přát.

Milada Halabrínová